Archive for September, 2014

EURAS

Continue Reading

2002 m. sausio 1 d. Eurą įsivedė dvylika šalių, kuriose eurai pasirodė banknotais ir monetomis. Eurai buvo išduodami bankomatuose, parduotuvėse irgi atiduodavo grąžą tik eurais. Per trumpą laiką visos senosios nacionalinės valiutos buvo surinktos iš parduotuvių bei bankų ir išimtos iš apyvartos, taigi euro zonos piliečių kišenėse ir piniginėse liko tik eurai. Šiuo metu euro zonai priklauso 18 šalių. Atėjo laikas ir mums pereiti prie bendros ES valiutos.

Kuo mums tai naudinga?

  •   Bendra valiuta – euras yra vienintelė euro zonoje naudojama valiuta, vadinasi keliaujant po euro zonos šalis, mums nebereikės laukti bankuose norint išsikeisti pinigus į konkrečios šalies nacionalinę valiutą.
  • Keliauti pigiau ir paprasčiau – Kadangi valiuta bendra, mums nebereikės kiekvieną kartą mokėti valiutos konvertavimo mokesčio vykstant atostogauti į užsienį.
  •  Stabilumas – šiuo metu euro zonoje yra apie 323 mln. gyventojų. Euras yra ekonomiškai tvirta valiuta.
  •  Pirkimas užsienyje – Kadangi eurą naudoja 18 euro zonos šalių, turime galimybę nesunkiai palyginti kainas. Euras skatina konkurenciją bendroje rinkoje, todėl gyventojai turės galimybę pigiau įsigyti prekių bei paslaugų. Galėsite pigiau iš užsienio įsigyti Jums patikusią knygą ar kitą daiktą.
  • Nauda gyventojams – Dalyvavimas euro zonoje užtikrins  mažą infliaciją (kainų stabilumą), o tai yra naudinga visuomenei, nes sumažins vartotojų perkamosios galios svyravimus ir sudarys geresnes galimybes planuoti.
  • Nauda Lietuvai – Lietuvos dalyvavimas euro zonoje padės mūsų valstybei plėsti finansinius ir prekybos ryšius su kitomis euro zonos valstybėmis, taip skatinant gyventojų pajamų didėjimą ir užimtumą.

Kaip nepasimesti? Nuo šių metų rugpjūčio 22 dienos Lietuvoje visos kainos jau skelbiamos ir eurais, dėl to nesunkiai galime palyginti kainų santykį tarp lito ir euro, tačiau visuomet turite galimybę pasiskaičiuoti ir patys. Tai paprastas, didelių matematinių žinių nereikalaujantis skaičiavimas, kurį mums palengvina tai, jog yra neatšaukiamai nustatytas euro ir lito perskaičiavimo kursas (1 EUR = 3,45280 Lt). Natūralu, kad keisdami valiutą, neišvengsime skaičių apvalinimo, todėl primename, kad prekių ir paslaugų kainų apvalinimas atliekamas pagal matematines skaičių apvalinimo taisykles:

Jeigu po paskutinio skaitmens, iki kurio apvalinama, skaitmuo yra 5 arba didesnis negu 5, prie paskutinio skaitmens yra pridedamas 1.

Jeigu skaitmuo po paskutinio skaitmens, iki kurio apvalinama, yra mažesnis negu 5, paskutinis skaitmuo lieka nepakitęs.

Pvz: Jūsų norimas pirkinys kainuoja 110 Lt. Tuomet 110 Lt daliname iš euro kurso 110Lt : 3,45280 ir gauname 31,8582 EUR. Matome, kad po paskutinio skaitmens iki kurio apvaliname yra skaičius 8, tuomet pridedame vieną ir gauname 31,86 EUR.

Pvz: Jūsų norimas pirkinys kainuoja 40 Lt. Tuomet 40 Lt daliname iš euro kurso 40 Lt : 3,45280 ir gauname 11,5848 EUR. Matome, kad po paskutinio skaitmens iki kurio apvaliname yra skaičius 4, tuomet apvalinamas skaičius lieka nepakitęs ir gauname 11,58 EUR

DEMESIO! Šis metodas netaikomas atlyginimo ir stipendijų skaičiavimui. Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatyme numatyta, kad  nustatyti atlyginimai darbo sutartyse, nuo euro įvedimo dienos turi būti apvalinami darbuotojo naudai suapvalinant iki euro cento. Jei konvertavus darbo užmokestį paskutinis skaitmuo iki kurio apvalinama yra didesnis už nulį, tuomet turi būti pridedamas 1. Vadinasi, tai dar vienas pliusas… Tiksliau sakant +1 centas…. Na, bet visada geriau daugiau, nei mažiau.

Sėkmės

Mantas